Jak dobrać kij do gry w bilarda?

Do gry w bilarda niezbędne są trzy podstawowe elementy: odpowiedni stół, zestaw bil oraz kije. O ile stoły i bile są standaryzowane w swoich wymiarach, o tyle kije mają różne oblicza. Różnią się one wymiarami, wagą, zastosowanym oplotem czy materiałem użytym do wykonania zakończenia. Jak dobrać kij do gry w bilarda, by gra była przyjemna, skuteczna i wygodna?

Kij bilardowy – budowa

Na wstępie warto przyjrzeć się ogólnej budowie najpowszechniejszych kijów bilardowych, by zapoznać się z pewnymi pojęciami. Każdy kij bilardowy składa się z następujących elementów:

Kije do bilarda – rodzaje

Zdecydowana większość kijów bilardowych wykonana jest z drewna – zazwyczaj klonu lub jesionu, rzadziej drewna egzotycznego. Kije bilardowe lepszej jakości wykonane są z kilku warstw różnorakich gatunków. Kije różnią się od siebie przede wszystkim gabarytami, które decydują o odpowiednim doborze. Wymiary wahają się od 120 do 148 centymetrów, a waga od 18 do 21 uncji (od 510 do 595 gramów). Kije mogą być także jedno-, dwu- lub trzyczęściowe; ogólna zasada przyjmuje, że kije uniwersalne są jednoczęściowe, zaś wieloczęściowe będą kijami profesjonalnymi. Warto jednocześnie pamiętać, że „droższy” nie zawsze oznacza „lepszy”. Do nauki warto sięgnąć po półkę podstawowych kijów, których cena zaczyna się już od 150-180 złotych i nie przekracza 500 złotych. Wraz z postępem nauki warto zmieniać kij na bardziej profesjonalny, stwarzający szersze pole do manewru, jednak wymagający obycia i wprawy.

Jak dobierać kij do bilarda?

Najprostszą kwestią będzie wybór kija bilardowego dla najmłodszych graczy – tutaj producenci oferują dedykowany asortyment. Kij do bilarda dla dzieci zwykle waży nie więcej niż 18 uncji i ma długość 120 centymetrów. Wybór kija bilardowego dla dorosłych wymaga nieco więcej uwagi. Tutaj istotne jest to, by kij trzymał się pewnie, zapewniał komfortową grę, a przede wszystkim pozwalał na każdą wybraną zagrywkę. Kije dłuższe dają swobodę operowania osobom wyższym, zaś kije krótsze – niższym. Bardziej masywne kije lepiej sprawdzą się w rękach osoby tęższej i analogicznie – lżejsze kije w rękach lżejszych osób. Można więc stwierdzić, że kij bilardowy powinien być przedłużeniem ręki gracza. Zbyt lekki kij w rękach osoby tęgiej lub zbyt długi kij u niższej osoby nie będzie dawał pewności operowania bilą.

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

× Napisz do nas!