Snooker to odmiana gry w bilard, która powstała w XIX wieku na skutek… nudy w brytyjskich koszarach wojskowych. Żołnierze stacjonujący w Indiach Brytyjskich modyfikowali tradycyjne zasady bilarda i zmieniali bile do tego stopnia, że stworzyli zupełnie inną dyscyplinę. Dziś opowiemy nieco o snookerze i wskażemy pięć podstawowych różnic między snookerem a bilardem.
Stół do snookera a stół do bilarda
Pierwszą różnicę między bilardem a snookerem rozpoznamy jeszcze przed faktycznym przystąpieniem do rozgrywki. Stoły do snookera mają wymiary od 9 do 12 stóp przy najpopularniejszym wariancie 12 stóp, podczas gdy stół do bilarda ma rozmiar od 6 do 10 stóp przy najpopularniejszym wariancie 8 stóp. Stoły snookerowe posiadają – podobnie jak stoły bilardowe – 6 otworów, które jednak nazywa się „kieszeniami”, a nie „łuzami”. Rozmiary kieszeni są mniejsze od wymiarów łuz, co wymusza na zawodnikach większą precyzję uderzeń.
Obyczaj snookerowy
Bilard kojarzony jest z klasyczną formą barowej aktywności, która ma za zadanie urozmaicić czas i zapewnić rozrywkę. Nic więc dziwnego, że gra w bilard ma najczęściej casualowy charakter przy piwie, whiskey lub innym alkoholu. Snooker z kolei zawiera w sobie szereg obrządków składających się na obyczaj snookerowy. Doskonałym tego przykładem są stroje: profesjonalna gra w snookera nakazuje uczestnikom elegancki ubiór, w skład którego wchodzi biała koszula, ciemna kamizelka i dopasowana muszka.
Jednolite bile snookerowe
Do gry w bilard używa się 16 bil o średnicy 57,2 mm – białej bili rozgrywającej bez wartości numerycznej, 7 pełnych w zróżnicowanych kolorach, 7 bil biało-kolorowych i czarnej „ósemki”. Do snookera z kolei używa się 23 bil o średnicy 52,5 mm – białej bili rozgrywającej, 15 bil czerwonych i 7 bil kolorowych: żółtej, zielonej, brązowej, niebieskiej, różowej oraz czarnej. Bile w snookerze nie posiadają przypisanej wartości numerycznej, a ich kolor jest jednolity.
Zasady punktowania
Tu zaczyna się cały ambaras, szczególnie dla osób regularnie grających tylko w jedną z powyższych odmian. Punktowanie w bilardzie jest proste – każda prawidłowo wbita bila oznacza przyznanie punktu, każda nieprawidłowo wbita bila – odjęcie punktu. To sprawia, że możliwe jest osiągnięcie wyniku ujemnego lub zerowego. Snooker bazuje na przyznawaniu punktów, a wartość dodanych punktów zależna jest od koloru wbitej bili. I tak za wbicie poniższego koloru gracz otrzymuje odpowiednią liczbę punktów:
- Bila czerwona – 1 punkt
- Bila żółta – 2 punkty
- Bila zielona – 3 punkty
- Bila brązowa – 4 punkty
- Bila niebieska – 5 punktów
- Bila różowa – 6 punktów
- Bila czarna – 7 punktów
Hierarchiczność wbijania bil
Przy klasycznym 8-ball poolu zasada jest prosta: wbij wszystkie „całe” lub „połówki”, a na końcu prawidłowo wbij czarną bilę. Przy snookerze nie ma aż takiej dowolności, co dodatkowo zwiększa poziom trudności gry. Bile w snookerze wbija się wedle ściśle określonej kolejności: najpierw należy wbić bilę czerwoną, następnie żółtą, potem czerwoną, zieloną, czerwoną… i tak dalej, aż do bili czarnej. Innymi słowy otrzymujemy przeplatankę czerwonych bil z bilami innego koloru. Jeśli gracz wbił bilę czerwoną, żółtą, czerwoną i popełnił faul przy zielonej, przeciwnik rozpoczyna swój ruch od wbicia bili zielonej.