Kreda bilardowa – do czego służy i jak z niej korzystać?

Będąc w klubie bilardowym czy pubie ze stołami do gry w bilarda, można zauważyć niebieski, kruszący się sześcian. Jest to kreda bilardowa, której prawidłowe użycie dla wielu nowicjuszy pozostaje zagadką. Jedni nie używają jej wcale, inni korzystają, bo – jak sami twierdzą – wygląda to bardzo profesjonalnie. Jak się okazuje, kreda bilardowa jest niezbędna do gry na profesjonalnym poziomie.

Do czego służy kreda bilardowa?

Kreda bilardowa – mówiąc najogólniej – służy do minimalizacji poślizgu kija uderzającego w bilę. Drobinki kredy osadzające się na kapce kija powodują zwiększone tarcie, a to z kolei zmniejsza poślizg i pozwala na nadanie kontrolowanej rotacji. Można tę sytuację porównać do opon zimowych i letnich – podczas jazdy po lodzie na „zimówkach” auto prowadzi się pewniej i precyzyjniej, zaś na letnich mogłoby dojść do niekontrolowanego poślizgu. Kreda bilardowa z reguły posiada wgłębienie, które pozwala na dokładne kredowanie całego obszaru kapki bez dotykania feruli.

Jak korzystać z kredy bilardowej?

Kreda bilardowa to przedmiot, który odsłania nowe możliwości rozgrywki, o ile wiemy, jak z niej korzystać. Kredą należy smarować wyłącznie końcówkę, bez zahaczania o ferulę. Jak często używać kredy? To zależy od tego, jak często chcemy nadać rotację białej bili – im bardziej precyzyjny ma być kierunek odbicia bili, tym więcej kredy powinniśmy nanieść. Umiejętne użycie kredy pozwoli na szereg skutecznych i widowiskowych zagrań, takich jak chociażby rotacja wsteczna.

Można zauważyć, że najpopularniejsze kredy bilardowe występują w jaśniejszych i ciemniejszych kolorach niebieskiego. Jest to spowodowane faktem, że sukna w stołach bilardowych również występują w jaśniejszej i ciemniejszej tonacji koloru zielonego lub błękitu. Jeśli nasze sukno jest ciemne, powinniśmy zakupić ciemniejszą kredę i analogicznie – przy jaśniejszym suknie lepsza będzie jaśniejsza kreda. Dzięki temu ewentualne zabrudzenia nie będą tak widoczne.

Czyszczenie zabrudzeń po kredzie bilardowej z sukna

Kreda bilardowa, poza swoimi niewątpliwymi korzyściami, ma jeden minus – stosunkowo łatwo się kruszy. Drobinki kredy dość uciążliwie doczepiają się do sukna i elementów obicia, przez co jej usunięcie może być problematyczne. Ślady po kredzie bilardowej można wywabić specjalnym preparatem do czyszczenia sukna, szczotką antystatyczną lub szczotką do czyszczenia na mokro i odkurzaczem ręcznym. Lżejsze zabrudzenia po kredzie bilardowej lub standardowy kurz usuwamy następująco:

1. Całe sukno (włącznie z obiciami rantów) dokładnie odkurzamy;
2. Na zabrudzone miejsca nanosimy punktowo niewielką ilość preparatu;
3. Po około 2-3 minutach przecieramy stół do bilarda szczotką antystatyczną.

Co zrobić w przypadku cięższych zabrudzeń, plam po cieczach lub zaschniętych śladach po kredzie? Tutaj zdecydowanie odradzamy korzystania z tradycyjnych szczotek, które mogą tylko rozprowadzić ślady na większą powierzchnię sukna. Prawidłowe usuwanie silnych zabrudzeń wygląda następująco:
1. Jeśli mamy do czynienia z rozlaną cieczą, natychmiast przykładamy ręczniki papierowe i ostrożnie zbieramy nadmiar cieczy;
2. Na całe sukno nanosimy niewielką ilość preparatu, na plamę zużywamy nieco więcej środka;
3. Czekamy do wyschnięcia środka i zbieramy wywabiony brud odkurzaczem;
4. Alternatywnie, zamiast czekać do wyschnięcia środka, po 2-3 minutach używamy szczotki do czyszczenia na mokro i zdejmujemy zabrudzenia z sukna.

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

× Napisz do nas!